Filtre

 • Fiyat
  TL - TL
 • Marka
  0

Yapılar çeşitli plastik deformasyona uğratıcı kuvvetlere maruz kalırlar ve bu nedenle basınca dayanıklı inşa edilmek zorundadırlar. Yapılarda iki yük kaldırıcı sistem bulunmaktadır. Bunlar beton ve donatılardır.

Basınca dayanım kuvveti yüksek olan bu yapı eğer uzama, esneme, bükülme kuvvetlerine maruz kalırsa keskin (brittle) kırılımlar ile deformasyona uğrar ve bütünlük bozulduğu için penetrasyon kolaylaşır.

Eğer bütünlüğü bozulan bu yapıya suyun penetrasyonu engellenmez ise, penetre olan su donatı da korozyona, betonda deformasyona sebep olur ve iskeletin taşıyabildiği yükü azaltmaya başlar. Taşıma kuvveti azalan yapı, deprem gibi sismik hareketlere maruz kalır ise yıkılma tehlikesi kaçınılmazdır. Ayrıca penetre olan su, bazı bakteri ve mantarlar için hem taşıyıcı hemde beslenme kaynağı olarak, konforlu yaşam alanımızı tehdit eder.

Yaşam kaynağımız olan suyun yapımız üzerindeki etkilerini incelemeden önce, suyun kimyasal ve fiziksel özelliklerini incelemek gerekir.

Su molekülü 0,27 nm çapında oksijen (O) ve hidrojenin (H) kovalent bağ yapması ile oluşur. Oksijenin oluşturduğu negatif yük alanı ve hidrojenin oluşturduğu aktif pozitif yük alanı sebebiyle, su polar yapıdadır. O–H arasında ki bağ kuvveti 460 kj/mol iken, hidrojen bağları 20kj/mol’dür. Aktif hidrojen bağları, moleküller arasında bağ kurduğunda kohezyon, yüzey ile bağ kurduğunda adezyon kuvvetlerini oluşturur. Su, bu bağlanma enerjileri sayesinde kapiler boşluklarda ilerleme kuvvetine sahiptir. [1]

Molekül boyutunun çok küçük olması, adezyon, kohezyon kuvveti sonucunda, su kapiler boşluklu yapılarda (bitki, beton vb) taşınır. Bitkilerde bu taşınım hayati önem arz ederken, binalarımızda da çeşitli sorunlara yol açar.
 

GENEL BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Genel Bilgi Almak İstiyorum

Yapılara zarar veren en önemli etkenlerden birisi de sudur. Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında betonun bozulmasına, çatlamasına ve betonarme içindeki donatının paslanarak taşıma kapasitelerinin düşmesine yol açar. Yapılarımız; yağmur, kar, toprağın nemi, binanın inşa edildiği zemindeki yer altı suyu gibi dış kaynaklı suya ve banyo, lavabo vb. ıslak hacimlerde iç kaynaklı suya maruz kalır.

Yapıların sudan ve zararlı etkilerinden korunması için suyun yapıların dışında tutulması ve havuzlar, içme suyu depoları, göletler vb. yapılarda ise suyun yapı içerisinde tutulması için yapılan işlemlere "su yalıtımı" denir.
 

 • Su Yalıtımı

  İnsan dogası geregi atmosferik sartlardan her zaman için kendini korumak istemistir.Magaraların, hem soguk hem de siddetli fırtınalardan korunmak için tarihöncesi çagların sartlarında iyi bir barınak oldugu açıktır. Yagmur ve fırtınanın getirmis oldugu olumsuzlukları önleyebilmek için, magaralar ve daha sonra olusturulan ilk çadırlar ile birlikte yagmur suyundan sakınılmıstır. Su yalıtımı ilk olarak yagmur suyundan korunma gerekliligi ile karsımıza çıkar. Bu ihtiyaç; magaraların, kayaların arasına gizlenme, daha sonra çadır ve dolayısıyla çatı kavramının ortaya çıkması sonuçlarını dogurmustur. Sakınılması gereken yukarıdan gelecek sudur. Ancak zaman içinde, yapılardaki teknolojik gelismeyle birlikte sakınılacak suyun yönü ve sartları da sekil degistirir. Artık sadece bulutlardan gelecek su degil, yeraltı suları da yasadıgımız binalara zarar verebilir konumdadır.

  Göçebe yasamdan yerlesik yasama geçisin bu sürece katkısı büyüktür. Ne zaman ki insanoglu çadırları ile birlikte kıtalar boyunca gezip durmaktan yorularak, köklerini salacagı topraklara kavusma ihtiyacı hissetti, kendi kökleri gibi bina köklerini de topragın derinliklerine salma ihtiyacı dogdu. Artık su ile asagıdan da mücadele edilmesi gerekiyordu.

  Yapıların, uzun ömürlü, konforlu ve saglıklı olması; ancak dogru sekilde tasarlanarak insa edilmesi ve yapıya zarar veren dıs etkilere karsı korunması ile mümkündür. Yapılara etki eden en önemli faktörlerden biri de sudur. Yapılar;

  - Yagmur, kar gibi yagıslar,
  - Topragın nemi ve toprak tarafından emilen yagıs veya kullanma suları,
  - Banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı,
  - Yapının, üzerine insa edildigi zemindeki basınçlı veya basınçsız yeraltı suları nedeniyle suya maruz kalırlar.

  Suyun yukarıda sayılan yollarla yapıyı ve konforu tehdit etmesi engellenemez fakat yapılara suyun girmesi önlenebilir. Yapıların, her yönden gelebilecek suya veya neme karsı korunmaları için, yapı kabugunun yüzeyinde yapılan islemlere "su yalıtımı" denir.

  Yapı ömrü ve dayanıklılıgı açısından en büyük tehdit “su”dur. Yapıya sızan su; yapıların tasıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona ugratarak, kesitlerinin azalmasına ve yük tasıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düsmesine neden olur. Ayrıca yapı bileseni içerisinde su, soguk mevsimlerde donarak, sıcak mevsimlerde ise buharlasarak beton bütünlügünün bozulmasına ve çatlakların olusmasına yol açar. Bunun dısında zemin rutubeti veya zemin suyu içerisinde bulunan sülfatlar, temel betonuyla kimyasal reaksiyonlara girerek beton kompozisyonunun bozulmasına neden olur. Bu da yapı ömrünü ve dayanımını olumsuz yönde etkiler. Su ayrıca, binalarda insan saglıgı açısından zararlı küf, mantar vb. organik maddelerin olusumuna da yol açar.

  Zemin üstündeki yapı elemanlarını; yagıs sularının ve asidik atmosfer gazlarının zararlarından; zemin altındaki yapı elemanlarını ise zemin suyu ve rutubetinin zararlı etkilerinden korumak için su yalıtımı yapılır. Etkin bir su yalıtımı için, yalıtım uygulamasının, binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını kapsaması gerekir. Zemine oturan dösemeler, balkonlar, dıs duvarlar, çatılar ve temel duvarları yalıtıma konu olur.

  1999 yılında ard arda yasanan iki büyük depremin ardından richter ölçegi, tsunami, zemin etüdü gibi yeni kavramlar hayatımıza girdi. Korozyon da bu kavramlardan biriydi. Depremde birçok yapının yıkılmasının nedeni korozyon, yani paslanmaydı. Korozyonun nedeni ise su yalıtımının yapılmamıs olmasıydı. Yapıların suya karsı yalıtılması gerektigi ne yazık ki çok acı bir tecrübeyle dahi henüz tam olarak anlasılamadı.

  Suyun yapılar üzerindeki en büyük etkisi bina ömrü ve güvenligiyle ilgilidir. Bu durum su yalıtımının yasamsal bir önemi oldugunu ortaya koyar.

Plastocrete® -N Su geçirimsizliği artıran beton katkı maddesi
Ürün Tanımı Su geçirimsizliği artıran ve etkin bir akışkanlaştırıcılık sağlayan ..
Sikalastic®-1K TR TEK BİLEŞENLİ, ESNEK, LİF İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ ÇİMENTO ESASLI SU YALITIM HARCI
  AÇIKLAMA Sikalastic®-1K TR tek bileşenli, esnek, özel alkali dayanı..
Sikalastic®-495 T BALKONLARDAKİ SERAMİKLER İÇİN ŞEFFAF POLİÜRETAN KAPLAMA
AÇIKLAMA Sikalastic®-495 T, yaya trafiği olan seramik balkon/ teraslarda tek bileşenli..
Sikalastic®-495 T BALKONLARDAKİ SERAMİKLER İÇİN ŞEFFAF POLİÜRETAN KAPLAMA
AÇIKLAMA Sikalastic®-495 T, yaya trafiği olan seramik balkon/ teraslarda tek bileşenli, ş..
SikaLatex® Harç için su geçirimsizlik ve yapıştırma emülsiyonu
Ürün Tanımı SikaLatex® , iyi bir yapışma ve su geçirimsizlik istenen yerlerde &..
SikaSeal® Crystal SG ÇİMENTO ESASLI, TEK BİLEŞENLİ, KRİSTALİZE SU YALITIM ÜRÜNÜ
AÇIKLAMA SikaSeal® Crystal SG, özel katkılar içeren çimento esaslı,..
Yeni
SikaSwell® A GENLEŞEBİLEN DERZ SIZDIRMAZLIK PROFİLİ
AÇIKLAMA Su ile temas ettiğinde genleşen akrilik sızdırmazlık profilleri KULLANIM Sızdırma..
Yeni
SikaSwell® S-2 GENLEŞEN MASTİK
AÇIKLAMA Su ile temasta genleşen, tek bileşenli, poliüretan mastik. KULLANIM Su ge&cc..
SikaTop® Seal-107 Elastik 20+10kg ÇİMENTO ESASLI, ELASTİK SU VE NEM YALITIM MALZEMESİ
AÇIKLAMA SikaTop® Seal-107 Elastik, sıvı polimer ve özel katkılar içeren &..
Yeni
SikaTop® Seal-125 ÇİMENTO ESASLI, YARI ELASTİK SU YALITIM MALZEMESİ
AÇIKLAMA SikaTop® Seal-125, sıvı polimer ve özel katkılar içeren çimen..
Sika® Igasol BC KAUÇUK BİTÜM ESASLI KAPLAMA
AÇIKLAMA Sika® Igasol BC mükemmel yapışma dayanımına sahip, beton yapılarda, kuruduğ..
Sika® Igolflex-203 İKİ BİLEŞENLİ, ÇİMENTO VE BİTÜM KAUÇUK ESASLI SU YALITIM MALZEMESİ
AÇIKLAMA Sika® Igolflex-203 iki bileşenli çimento ve bitüm kauçuk esas..
Sika® Igolflex-205 İKİ BİLEŞENLİ, ÇİMENTO VE BİTÜM KAUÇUK ESASLI SU YALITIM MALZEMESİ
AÇIKLAMA Sika® Igolflex-205, iki bileşenli çimento ve bitüm kauçuk esa..
Sika® Igolflex®-201 İKİ BİLEŞENLİ, SOLVENT İÇERMEYEN, POLİMER MODİFİYELİ KALIN TABAKA OLUŞTURAN, BİTÜMLÜ KAPLAMA
AÇIKLAMA Sika® Igolflex®-201 iki bileşenli, solvent içermeyen, polimer modifiy..
Sika® Likit Plastik ELASTİK SU YALITIM MALZEMESİ
AÇIKLAMA Sürülerek uygulanan, akrilik kopolimer, elastomerik reçine esaslı, ..
Sika®-1 SU GEÇİRİMSİZLİK KATKISI
AÇIKLAMA Sika®-1 harç ve beton için kullanılan likit su geçirimsizli..
Gösterilen: 1 ile 16 arası, toplam: 16 (1 Sayfa)